בין עם לארצו

חומרים שיצרתי כאיש צוות בית ספר שדה כפר עציון – מאמרים, לקטי מקורות, חוברות, מסלולי סיורים בהר ועוד.

"עפר לבן ידוע"

מדוע שופכת הדורכת ענבים בגת אדמת חוואר - עפר לבן - על הענבים, וכיצד אדמת חוואר זו תורמת לשיפור טעמו וצלילותו של התירוש המופק מהדריכה בגת?

בר כוכבא ורבי עקיבא – במה צדקו ובמה טעו?

מרד בר כוכבא זכה לביקורת חריפה הנהגת המרד הואשמה בחוסר אחריות ושיקול דעת שהביאו על עם ישראל אסון נורא. האמננם צדקו המבקרים הללו? - נראה שטעו בחוסר הבנת המרד.

"מה הטעם פתח בבראשית?" – לבירור פירושו של רש"י ל"בראשית"

מה פשר בחירתו של רש"י לפתוח את פירושו לתורה בעניינה של ארץ ישראל. ומה עולה מעיון בדבריו באשר ליחס בין עם ישראל וארץ מולדתו.

אֶרֶץ זֵית שֶׁמֶן

עץ הזית ופריו תפסו מקום מרכזי בהווי חיי הקדמונים: רכיב מרכזי בסעודות, מאור, סיכה והיגיינה, אומנות ומקור למשלים ודימויים. כך במקורותינו, כך בתרבות המסורתית וכך בשרידים ארכאולוגיים בהר.

וְיַיִן יְשַׂמַּח לְבַב אֱנוֹשׁ

היין תפס מקום מרכזי באורחות החיים של אבותינו. משקה עיקרי, רכיב מרכזי בפולחן הדתי ועוד. הר חברון היה אחד ממקורות הענבים והיין לירושלים ולמקדש בימי קדם.

כֶּרֶם הָיָה לִידִידִי

מימי קדם ועד ימינו משופע הר חברון בכרמי ענבים. כך למדנו ממקורות עתיקים, מהתנ"ך ומהמשנה, מהתרבות המסורתית בהר ומהממצא הארכיאולוגי העשיר.

אמות המים הקדומות לירושלים

מפעל המים הקדום מאזור גוש עציון לירושלים. הממצאים העיקריים מסקר ראשון שערך צוות בית ספר שדה כפר עציון ביוזמת יהושע כהן ובניהול הארכאולוג עמיחי מזר.